#blog

Czy ceny mieszkań spadną?

Rynek nieruchomości znalazł się w dość specyficznej sytuacji. Ci, którzy liczą na zakup mieszkania, najprawdopodobniej od kilku miesięcy zastanawiają się, czy ceny mieszkań spadną w najbliższym czasie. Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Dlaczego?

Czy ceny mieszkań spadną, czy utrzymają się na podobnym poziomie?

Ostatnie lata nie należały do najłatwiejszych. Najpierw pandemia, potem wybuch wojny w Ukrainie. Jeśli dodać do tego inflację, wzrost cen, zmiany gospodarcze i ogólną niestabilność trudno przepowiadać przyszłość rynku nieruchomości

Ceny mieszkań w Polsce mogą ulec zmianie. Paradoksalnie obniżka jest równie prawdopodobna, co wzrost. Jak będzie wyglądała najbliższa przyszłość? Trudno określić. Wszystko zależy od sytuacji gospodarczej w kraju. Niemniej miniony rok pozwala na to, by z ostrożnością i rozwagą wyciągać już pewne wnioski.

Jak wyglądała sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce w 2022 roku?

Specyficznie. Chwiejące się ceny surowców energetycznych, braki towarów, kłopoty logistyczne oraz wzrost cen materiałów i usług budowlanych jednoznacznie wpływały na polski rynek mieszkaniowy. Popyt na sprzedaż mieszkań był (i jest) ogromny. Niestety wraz ze wzrostem stóp procentowych możliwości otrzymania kredytów hipotecznych dla wielu potencjalnych kredytobiorców okazały się niewystarczające.

Początek ubiegłego roku nie wskazywał jeszcze na tak dotkliwe zmiany. Zarówno na rynku wynajmu, jak i sprzedaży mieszkań, nie odnotowywano spadków. Wszystko zmieniły wojna, inflacja i rosnące stopy procentowe. Wraz z nimi doszło do odczuwalnego spadku maksymalnej kwoty kredytu przypadającej na singli lub rodziny starające się o kredyt. Ci, którzy pragnęli zakupić nieruchomość, zmuszeni zostali do zmiany planów. Spadek sprzedaży kredytów bezpośrednio wypłynął na rynek nieruchomości. Jednak – jak się okazuje – obniżka cen nie była tak duża, jak prognozowano.

Czy ceny nieruchomości spadną w 2023 roku?

Obecnie sytuacja na rynku mieszkaniowym jest równie stabilna, jak i krucha. Wielość czynników zmiennych, na które nie mamy wpływu, powoduje, że trudno jednoznacznie określać, jak będą wyglądały najbliższe miesiące. W wielu miastach odnotowano spadek cen domów i mieszkań. Niemniej nie był on na tyle drastyczny, by można było mówić o załamaniu.

Wszystko wskazuje na to, że deweloperzy i inwestorzy sprzedający mieszkania lub nieruchomości różnego rodzaju nie są skłonni do obniżania obecnych stawek za m2 mieszkania. Stagnacja, którą obserwujemy, nie może jednak być uznana za pewnik. Eksperci prognozują, że wiele zależy od najbliższych miesięcy. 

  • Jeśli zostaną wprowadzone odpowiednie ulgi dla kredytobiorców w postaci niskooprocentowanych kredytów z dopłatą państwa, raczej możemy się spodziewać utrzymania cen na podobnym poziomie. Wygłodniały rynek czeka na ożywienie w tej sferze. 
  • Jednocześnie, z racji skomplikowanej sytuacji gospodarczej, należy zachować czujność. Popyt jest duży. Pytanie, jak długo deweloperzy będą czekać na sygnał z rynku i czy rzeczywiście zmieniająca się rzeczywistość nie wpłynie na cenę za metr kwadratowy?

Będzie taniej?

Zdania są podzielone. Z jednej strony można by się spodziewać takiego rozwoju sytuacji. Jednak, jak pokazuje doświadczenie i obecna sytuacja, niewiele na to wskazuje. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem nieruchomości, nie zawsze warto czekać. Skonsultuj się ze specjalistą i dowiedz, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najkorzystniejsze.

Niektórzy uważają, że wraz z wprowadzeniem programów rządowych ceny lokali mieszkalnych nie tylko utrzymają się na podobnym poziomie, ale może dojść do sytuacji, w której już na koniec roku odnotujemy wzrost cen mieszkań. Jak będzie w rzeczywistości? 

Sprawdź nasze biuro nieruchomości Wrocław lub – jeśli masz pytania – skontaktuj się z nami.



5/5 - (1 vote)
Udostęnij

Wystarczy wypełnić formularz Skontaktujemy się z Tobą

Zwykle odpowiadamy do 24 godzin w dni robocze

Świadczymy usługi oparte na zaufaniu – nasi Klienci mogą mieć pewność, że ich dane są przetwarzane w bezpieczny sposób.