Formalności związane ze sprzedażą nieruchomości budzą wiele wątpliwości. Strony transakcji często nie wiedzą, kto załatwia notariusza – sprzedający czy kupujący – i kto ponosi koszty związane ze sporządzeniem dokumentów. Co mówią na ten temat przepisy? I jak to wygląda w praktyce? Jeśli chcesz dowiedzieć się, kto opłaca notariusza przy sprzedaży działki, domu czy mieszkania, zapraszamy do lektury.
Kto załatwia notariusza – sprzedający czy kupujący?
Kto płaci za notariusza – to pytanie, które często pada w kontekście obrotu nieruchomościami. Zanim przejdziemy do kosztów, przyjrzyjmy się jednak samej organizacji spotkania. Kto załatwia notariusza?
W Polsce przepisy nie narzucają, która ze stron transakcji musi wybrać notariusza i ustalić termin podpisania dokumentów. Co do zasady decyzja w tej kwestii zależy od ustaleń między stronami transakcji. W praktyce najczęściej załatwienie notariusza przypada sprzedającemu, ale nie jest to sztywna zasada.
Warto przy tym pamiętać, że w przypadku współpracy z biurem nieruchomości nie trzeba martwić się o takie kwestie. Pośrednik zapewnia kompleksową pomoc w finalizacji transakcji i może zająć się koordynacją spotkania u notariusza. Wielu pośredników współpracuje z konkretnymi kancelariami notarialnymi, co pozwala przyspieszyć formalności i zapewnia sprawdzoną obsługę.
Kto płaci za notariusza?
Przejdźmy więc do kolejnego pytania: kto płaci za notariusza przy zakupie mieszkania, domu lub działki? W Polsce koszty notarialne związane ze sprzedażą nieruchomości są regulowane przepisami, ale strony transakcji mogą same ustalić, kto je pokryje. Zgodnie z art. 89 ustawy Prawo o notariacie „strony czynności notarialnej odpowiadają solidarnie za wynagrodzenie należne notariuszowi”. W praktyce całość lub większość opłat zazwyczaj pokrywa kupujący. Do kosztów zaliczają się między innymi opłaty sądowe i taksa notarialna. Należy pamiętać również o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).
Sprzedający rzadko ponosi koszty notarialne, ale jest to jak najbardziej możliwe – jeśli tak ustalą między sobą strony. Takie sytuacje mają miejsce na przykład w wyniku przeprowadzonych negocjacji ceny nieruchomości. Ważne jest, aby kwestie finansowe, w tym podział kosztów notarialnych, zostały jasno określone przed sfinalizowaniem transakcji, co zapobiegnie nieporozumieniom.
W razie wątpliwości, kto pokrywa koszty notariusza przy sprzedaży nieruchomości i ich wysokości, warto już na wstępie porozmawiać o tym z pośrednikiem. Doświadczony specjalista ds. obrotu nieruchomościami odpowie na wszystkie pytania w zakresie kosztów transakcji.
Kto załatwia i opłaca notariusza przy sprzedaży działki lub domu? Podsumowanie
Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: kto płaci za notariusza przy zakupie działki czy domu. Polskie przepisy nie precyzują kwestii pokrycia kosztów ani załatwienia wizyty w kancelarii notarialnej. Jeśli chcesz ograniczyć swoje zaangażowanie w koordynację sfinalizowania transakcji i mieć jasną sytuację dotyczącą opłat, skorzystaj ze wsparcia eksperta. Nasze biuro nieruchomości Wrocław zapewnia kompleksową obsługę w zakresie sprzedaży nieruchomości. Zadbamy o to, by cały proces był dla Ciebie zrozumiały i przebiegł bezproblemowo. Zapraszamy do kontaktu!